Zaznacz stronę

Geometria jest zdefiniowana jako gałąź matematyki. Bada relacje istniejące między figurami, płaszczyznami, kątami i liniami.

Geometria zawsze istniała w sztuce. Jego obecność na ważnych etapach, takich jak Art Deco, futuryzm, kubizm itp., Była godna uwagi.
Wnosi znaczenie, a także dodaje ideę czystości w kreacjach artystycznych.

Sztuki plastyczne łączą geometrię z projektowaniem. Jest bardzo przydatna do projektowania logo, symboli, czcionek, obrazów lub oznakowań. Pomaga stworzyć niestabilność i harmonię w tym samym czasie. Geometria opiera się więc na swoich podstawach i świadomie przekazuje komunikaty lub po prostu dodaje dobrej estetyki.

Podsumowując, geometria przyciąga uwagę. Jest szeroko stosowany w marketingu, aby wpływać na odbiorców. Ponadto jej zastosowanie sprzyja łączeniu elementów.

Znane przykłady zastosowania geometrii w projektowaniu graficznym

 • BMW
 • Pepsi
 • Adidas
 • Microsoft
 • Kodak
 • LEGO
 • NASA
 • Mozilla Firefox
 • Pringles

Techniki geometryczne w projektowaniu graficznym

Istnieją różne techniki, które towarzyszyły figurom geometrycznym w projektowaniu na przestrzeni dziejów. W tym przypadku przeanalizujemy dwa:

 1. Low Poly. Technika ta polega na stworzeniu dzieła. Może to być animacja, projekt statyczny, gra wideo. Pokazuje powierzchnię przedmiotów poprzez geometryczne kształty. Początkowo służył do tworzenia modeli 3D niskiej jakości. W ten sposób prędkość tworzenia modelu jest znacznie większa.
 2. Cofając się w czasie mamy kolejny przykład geometrii w projektowaniu graficznym. Wracamy do epoki Bauhausu. Słynna przednazistowska szkoła architektury, wzornictwa i rzemiosła w Niemczech. Szkoła Bauhaus, zwana także domem budownictwa państwowego, położyła podwaliny normatywne, które znamy dzisiaj jako wzornictwo przemysłowe i projektowanie graficzne. Można powiedzieć, że przed powstaniem tej szkoły zawody te nie istniały. Jego spuścizna ma ogromny wpływ na renomowane instytucje projektowe na całym świecie. Jego główną cechą było zastosowanie funkcjonalne projektu. Posługiwał się bezpośrednimi i prostymi formami. Jednym z jego najbardziej znaczących wkładów był nowy styl typograficzny. Stosowano niemal wyłącznie kroje pisma bezszeryfowego. Bayer, innowacyjny projektant reklam w szkole zaprojektował uniwersalny typ, który zredukował alfabet do czystych, prostych, racjonalnie skonstruowanych form.

Co oznacza każdy kształt geometryczny?

Każdy konsument ma określone preferencje poznawcze. To wyjaśnia, dlaczego niektóre prostokąty bardziej nam się podobają, a inne nie. Kiedy widzimy obraz geometryczny, mamy różne odczucia.

Tutaj przedstawiamy znaczenie najczęściej używanych kształtów geometrycznych w projektowaniu graficznym:

 • Okręg. Podstawowa forma. Z koła możesz uzyskać inne kształty. W projektowaniu jest szeroko stosowany do tworzenia identyfikacji wizualnej lub logo. Nadano mu arbitralne cechy i znaczenia, które wiążą go z nieskończonymi cyklami. Na przykład logo BMW, NASA lub WordPress.
 • Kwadrat. Służy do przekazywania porządku, stabilności, siły, spójności. W projektowaniu kwadratowe logo pokazują coś prawdziwego i solidnego. Jeśli to, co umieścimy na linii poziomej, będzie tylko jednym z jej wierzchołków, nabierze wrażenia czasowości i niepewności. Przykładami są logo takie jak LEGO, Shutterstock, czy Microsoft.
 • Trójkąt. Wizualnie jest to potężna postać, ponieważ przywodzi na myśl strzałę. Jeśli obrócimy go w prawo, odniesie się to do wzrostu i postępu. Ten geometryczny kształt jest używany do reprezentowania inspirujących cech. Wierzchołek zwrócony ku górze symbolizuje wzrost. Jeśli z drugiej strony wierzchołek jest skierowany w dół, oznacza to upadek lub pogorszenie. Przykładami logo w kształcie trójkąta są Google Play, Mitsubishi lub Caterpillar.
 • Owalny. Geometryczny kształt w kształcie ziemi. Geometryczny kształt owalu generuje ruch w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, przechodzący we wszystkich możliwych kierunkach, które można wykonać podczas pisania. Przykładami zastosowania geometrycznego kształtu owalu w projektowaniu są logo Toyoty, Batmana czy Samsunga.
 • Spirala. Jego znaczeniem jest doskonałość. Może być również wyświetlany w logo z pięcioma gwiazdkami. Jest idealny dla firm, które mają już wagę w swojej branży. Takie wzór został wykorzystany przy tworzeniu logo m.in. Dreamcast, Somersby, Ubisoft.

Czy każdy może użyć geometrii w projektowaniu graficznym?

Nie.

Istnieje wiele programów do projektowania graficznego, które mają bardzo dobrze zaprojektowane szablony. To prawda. Ale czy to sprawi, że moja strona firmowa będzie wyglądać profesjonalnie i będzie wyróżniać się na rynku? Nie.

Tylko dlatego, że każdy może to zrobić, nie oznacza, że ​​​​może wykonać wysokiej jakości projekt. To więcej, Aby wykonać projekt geometryczny na stronie internetowej, trzeba być nie tylko osobą kreatywną, ale także opanować sztukę obsługi odpowiednich programów, mieć mentalną wizję tego, jak to się skończy, wiedzieć, jak ją przekazać przed przystąpieniem do pracy i zrobić to wszystko w jak najkrótszym czasie. Praca grafika i projektanta stron internetowych to ciężka praca, wymaga dużo nauki, precyzji i wymaga dużej odporności na pracę pod presją czasu. Odpowiada zarówno za konstrukcję fizyczną, jak i jej spójność.