Zaznacz stronę

W przerwie od pracy i w poszukiwaniu inspiracji polecamy jedne z najlepszych galerii sztuki współczesnej w Europie, kontynencie pełnym wiodących muzeów z tysiącami światowych arcydzieł. Nasza lista to połączenie słynnych instytucji, które w pełni zasługują na swoją imponującą reputację, oraz mniej znanych muzeów, które możesz odkryć. Z arcydziełami Pabla Picassa i Jacksona Pollocka zwiedzamy muzea kontynentu, które trzeba odwiedzić.

Muzeum królowej Zofii, Madryt

Specjalizujące się w najlepszych dziełach sztuki hiszpańskiej Museo Nacional Centro de Art Reina Sofia posiada imponującą kolekcję doskonałych dzieł Dalego, Grisa, Miró i oczywiście wielu innych. Te prace i ich współczesny wybór zdecydowanie sprawiają, że to muzeum jest warte odwiedzenia, ale to, co czyni go jednym z największych na świecie, to fakt, że jest domem dla monumentalnej Guerniki Pabla Picassa. Przez wielu uważany za największe i najbardziej wpływowe dzieło sztuki XX wieku, od tamtej pory każdy centymetr jego siedmiu metrów został przekopany przez najlepszych artystów, a odwiedzenie go to obowiązek.

MUCA, Monachium

Wizyta w Muzeum Sztuki Miejskiej i Współczesnej (MUCA) jest koniecznością podczas wizyty w Monachium. Muzeum jest poświęcone sztuce ulicznej. Można tu obejrzeć kolekcje artystów niemieckich i międzynarodowych, jak Banksy, Rone czy Herakut. Wystawy często się zmieniają i przedstawiają zarówno malarstwo i graffiti, jak i fotografię czy kaligrafię.

Tate modern, Londyn

Najczęściej odwiedzana galeria sztuki nowoczesnej w Europie. Tate, cieszy się światową reputacją równie imponującą, jak jej budynek, przebudowana elektrownia w londyńskiej dzielnicy Bankside. Dzięki stałej kolekcji prezentowanej w Boiler House i niedawno otwartej Switch House, zaprojektowanej przez biuro architektoniczne Herzog & de Meuron, wizyta w Tate oferuje całą historię sztuki nowoczesnej od XX wieku i później. Oprócz stałej kolekcji, w której znajdziesz wszystko, od malarstwa po performance, oferuje dobrze wyselekcjonowane retrospektywy wielkich dzieł sztuki współczesnej, w tym Damiena Hirsta, Roya Lichtensteina i Edvarda Muncha.

Centre Georges Pompidou, Paryż

Centrum Pompidou, zaprojektowane przez Renzo Piano i Richarda Rogersa. Mieści się w nim Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i jest znane na całym świecie ze swoich kolekcji sztuki XX i XXI wieku. Prace kultowych artystów Matisse, Picasso, Dubuffet, Andy Warhol, Niki de Saint Phalle , Anish Kapoor. Oprócz stałych kolekcji,
co roku na najwyższym piętrze organizowane są wystawy o międzynarodowej renomie, z których zwiedzający mogą podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Paryż i jego dachy. 

Guggenheim, Bilbao

Podczas gdy słynne muzea sztuki Guggenheima można znaleźć w Nowym Jorku i Wenecji (a otwarcie ma nastąpić w Abu Zabi w 2023 r.), Guggenheim Bilbao jest również znane na całym świecie – i to nie tylko ze współczesnych obrazów znajdujących się w środku. Kiedy muzeum zostało otwarte w 1997 roku, sam budynek trafił na pierwsze strony gazet jako wspaniały przykład przełomowej architektury XX-
architektura wieku. Przestrzeń wystawiennicza obejmuje 20 galerii, w których prezentowane są między innymi prace Rothko i Kiefera – pamiętaj, że temperatura jest niska, więc podczas spaceru możesz potrzebować ciepłej bluzy. Dołącz do 45-minutowej wycieczki ekspresowej, jeśli masz ograniczony czas.